Aktualności
Bielik(3)

Dofinansowania na magazyn energii

Ruszył program dofinansowujący zakup magazynów energii. Jest kierowany do przedsiębiostw i jednostek samorządu lokalnego.

Długo wyczekiwane, ale już są. Pierwsze dofinansowania do instalacji i budowy przemysłowych magazynów energii. Pogram jest skierowany do przedsiębiorstw i jednostek samorządu lokalnego. Program Bielik jest prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego, stabilności pracy sieci elektroenergetycznych oraz wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Osiągnięcie tych celów jest możliwe jedynie z wykorzystaniem magazynu energii.

 

Co obejmuje dofinansowanie?


Program obejmuje dofinansowanie zadań polegających na:

 

Forma dofinansowania

WFOŚiGW przewiduje dwie formy wsparcia w zależności od wyboru beneficjenta:

  1. Pożyczka preferencyjna ze stałym oprocentowaniem 3% (nieumarzalna);
  2. Pożyczka na warunkach rynkowych (z umorzeniem do 10% kapitału, nie więcej niż 750.000 zł).

 

Sposób składania wniosków


Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku,  za pośrednictwem poczty 80-861 Gdańsk, ul. Rybaki Górne 8 lub za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego profilem zaufanym.

 

Dobór magazynu energii

 

Najistotniejszym elementem oprócz złożenia wniosku o dofinansowanie jest odpowiedni dobór magazynu energii do potrzeb przedsiębiorstwa lub jednostki samorządowej. Poprawnie dobrany magazyn energii z jednej strony pozwoli na efektywny i szybki zwrot inwestycji, a z drugiej strony znacznie zwiększy szansę na uzyskanie dotacji.

 

Magazyn energii Energate jest dobierany przez specjalistów Elmech-ASE na podstawie:

 

Powyższe pozwalają odpowiednio dobrać magazyn energii oraz sporządzić raport przedstawiający czas zwrotu inwestycji z uwzględnieniem wielu aspektów zewnętrznych w tym finansowania zewnętrznego lub zmieniających się cen energii elektrycznej.

 

Potrzebne linki:

1. Podstawowe informacje

2. Wnioski i dokumenty

3. Formularz doboru Energate

Energate_formularz 042023a INT-1 Energate_formularz 042023a INT-1Bielik - finansowanie magazynów energii Bielik - finansowanie magazynów energii
Wstecz